موجودات زنده


رتیل

در استرالیا رتیل‌های بزرگ را به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری و خرید و فروش می‌كنند
عنكبوتیان با حشرات فرق دارند اما هر دو به گروه بزرگ‌تری از حیوانات تعلق دارند كه بندپایان نامیده می‌شوند- حیواناتی با اسكلت خارجی سخت و اندام به هم چسبیده. (در زبان یونانی Arthro به معنای اتصال است و Podos به معنی پا. به همین جهت این جانوران Arthropods نامیده می‌شوند.)
آنها همه جا هستند
در دوران طولانی و گذر هزاران سال عنكبوت‌ها تنوع شگفت‌‌انگیزی پیدا كرده‌اند، به طوری كه در حال حاضر هزاران گونه عنكبوت در سطح كره زمین پراكنده است، از مناطق استوایی و جنگلی تا بیابان‌های خشك و لم یزرع. تنها جایی كه عنكبوت‌ها حضور ندارند قطب شمال و جنوب و قله كوههای بلند و زیر آب اقیانوس‌هاست. حتی چند گونه عنكبوت در كناره اقیانوس‌ها، لای صخره‌ها و شكاف جزیره‌های مرجانی زندگی می‌كنند.
چرا باید عنكبوت‌ها را حفظ كرد؟
این سوال برای بسیاری از ما پیش می‌آید كه علت وجود جانورانی چون عنكبوت‌ها با این همه تنوع چیست. واقعیت این است كه عنكبوت‌ها بخش عمده و جذاب در طبیعت پیرامون ما هستند. تار آنها شاهكار معماری است و جنس آن عجیب‌ترین الیاف روی زمین است، به طوری كه تكنولوژی نوین در پی ساختن محكم‌ترین البسه ضدگلوله و بسیار سبك از تار عنكبوت‌هاست. عنكبوت‌ها نقش اكولوژیكی و كشاورزی مهمی در طبیعت دارند و شاید اگر شكار حشرات توسط آنان نبود این موجودات اختلال بزرگی در زندگی ما پدید می‌آوردند. در پزشكی از سم و تار عنكبوت استفاده می‌شود. در بسیاری از مناطق نسل گونه‌های متعددی از عنكبوت‌ها در خطر انقراض قرار گرفته و مهم‌ترین دلیل آن نابودی زیستگاه‌ها توسط انسان است. حفاظت از زیستگاه عنكبوت نه تنها نسل این جانور بلكه تمام اكوسیستمی را كه او جزیی از آن است از خطر انقراض نجات می‌دهد.
رتیل‌های استرالیا
یكی از انواع عنكبوت، رتیل است و رتیل‌های استرالیایی به عنكبوت‌های سوت‌زن، پارس‌كننده یا پرنده‌خوار هم شهرت دارند. این صداها زمانی از رتیل خارج می‌شود كه مورد تهدید قرار گیرد و احساس خطر كند و همین او را بسیار ترسناك می‌سازد. بزرگ‌ترین رتیل‌های استرالیا بدنی به طول 6 سانتی‌متر و پاهایی دارند كه هنگام باز شدن به 16 سانتی‌متر می‌رسد. این رتیل‌ها دو نیش چنگك شكل در جلوی دهان دارند كه طول آنها بیش از یك سانتی‌متر است! این جانوران بدنی بزرگ و سنگین با طیفی از رنگ‌ها، از قهوه‌ای تیره تا زرد كم‌رنگ و اغلب با درخششی نقره‌ای دارند. معمولا روی بدن و پاهای عقبی رتیل را كرك نرمی می‌پوشاند و آن را از دیگر عنكبوت‌ها متمایز می‌كند. رتیل‌های استرالیا علی‌رغم آنكه پرنده‌خوار نامیده می‌شوند، به ندرت پرنده می‌خورند. خوراك آنان را حشرات، مارمولك‌ها، قورباغه‌ها و دیگر عنكبوت‌ها تشكیل می‌دهد. رتیل‌های در حفره‌های زمینی لانه می‌سازند و ماده‌ها بیشتر اوقات خود را در لانه به سر می‌برند. دو هفته پس از جفت‌گیری- كه معمولا در جلوی ورودی لانه صورت می‌گیرد- ماده‌ها حدود 50 تخم می‌گذارند. نوزادان مدتی نزد مادر می‌مانند و سپس از لانه خارج شده و به دنبال زندگی خود در لانه‌های جدید می‌روند. جالب این كه ماده‌ها تا 12 سال عمر می‌كنند، اما نرها پس از جفت‌گیری در حدود پنج سالگی می‌میرند. ماده‌ها از نرها بزرگ‌تر هم هستند. و جالب‌تر اینكه در استرالیا رتیل‌های درشت به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند و اتفاقا همین موضوع روی جمعیت آنان اثر منفی داشته است.
سم رتیل
غلی‌رغم قیافه ترسناك رتیل‌های بزرگ، این جانوران معمولا حمله نمی‌كنند، اما وقتی مورد تهدید قرار گیرند عقب می‌نشینند و حالتی شبیه به حمله خود می‌گیرند كه بیشتر جنبه تهدید دارد. البته اگر انسانی را گاز بگیرند دردناك است زیرا نیش‌های بلند دارند كه با نیش بسیاری از انواع مار برابری می‌كند. بعضی اوقات مریضی شدید در اثر نیش رتیل دیده شده و سرگیجه و تهوع برای شش تا هشت ساعت پس از گزیدگی گزارش شده است.
عنكبوت‌های خطرناك
در میان عنكبوت‌های خطرناك عنكبوت پشت سیاه ماده شهرت دارد. این عنكبوت‌ها در مناطق گرم زندگی می‌كنند. در حال حاضر سرم ضد سم این عنكبوت وجود دارد ولی پیش از آن عده‌ای در اثر نیش این عنكبوت مرده‌اند. فقط پشت سیاه‌های ماده انسان را نیش می‌زنند- نرها معمولا بسیار كوچك‌اند. از دیگر عنكبوت‌های خطرناك، عنكبوت موشی سر سرخ است. در استرالیا 8 گونه عنكبوت موشی وجود دارد. خوشبختانه این عنكبوت در مناطق پرجمعیت دیده نمی‌شود. عنكبوت دم سفید نر و عنكبوت قیفی نر نیز خطرناك به شمار می‌روند، به ویژه عنكبوت قیفی نر كه تاكنون باعث مرگ انسان‌ها نیز شده است. در سال 1981 سرم ضد سم این عنكبوت ساخته شد و از آن زمان مرگ و میری گزارش نگردیده، لیكن وحشت از این عنكبوت همچنان باقی است. در سطح جهان عنكبوت‌های خطرناك دیگری نیز هست كه مشهورترین آنها بیوه سیاه Black Widow است.