موجودات زنده
روز به روز به محبوبیت خزندگان در صنعت حیوانات خانگی و پت شاپ ها افزودی میشود.واژه ی مارمولک به عنوان مترادفی برای رده ی لاسرتیلیا از دسته ی خزندگان که شامل مارها نمیشود شناخته شده است.مارمولک ها عموما حیواناتی فلس دار و چهار پا هستند، به جز کزم های تنبل که پاهایشان را طی تکاملشان از دست داده اند.
گوناگونی وسیعی از خزندگان وجود دارد : چیزی حدود بیش از پنج هزار گونه از خزندگان در سرتاسر جهان به غیر از مناطق یخ زده ی قطبی وجود دارد، و فقط تعداد محدودی از آنها در صنعت پت شاپ ها وجود دارند.هرچند، با گذشت زمان دامنه ی این گوناگونی گونه های موجود وسیعتر و وسیعتر خواهد شد، هرچند که تمام آنها برای آنهایی که در زمینه ی کار با خزندگان تازه کار هستند مناسب نخواهند بود.


بقیه در ادامه مطلب(نظر یادتون نره)
- گکو (مارمولک خانگی) پلنگی (Eublepharis macularius)
گکو های پلنگی گزینه های مناسبی برای افراد تازه کار در زمینه ی خزندگان به شمار می آید.این حیوان خزنده ای کوچک است، با طولی که در زمان اسارت به حدود 18 تا 25 سانتیمتر میرسد، و شما براحتی میتوانید تعداد محدودی از آنها را در محفظه ای با ابعاد 60x40x40
سانتیمتر نگهداری کنید.آنها عموما اصلا پرخاشگر نیستند و در هنگام در دست گرفته شدن رفتار خوبی از خود نشان میدهند.
گکو ها حیواناتی حشره خوار هستند و رژیم غذاییشان تقریبا بر محور جیرجیرک هاست.هر چند که میتوانند دامنه ی وسیعی از حشرات را که برای حفظ تعادل در رژیمشان باید استفاده شوند را قبول میکنند.از آنجایی که شما باید آنها را تا زمانی که خودشان غذا را قبول نکنند تغذیه کنید، میتوانند حیوانات خانگی هزینه بری برای نگهداری باشند.بالغ ها هر دو روز یکبار چیزی حدود 10 تا 15 عدد جیرجیرک مصرف میکنند.
امروزه شما براحتی میتوانید گکو های پلنگی با طرح ها و رنگهای مختلفی در بازار حیوانات خانگی پیدا کنید.تنها سختی کار برای شما انتخاب یکی از آنهاست.

فوائد : از آنجایی که گکو ها حیواناتی هستند که اکثر فعالیتشان در شب هنگام است، شما مجبور نیستید که از نوردهی هایی که برای خزندگان روز فعال استفاده میشود استفاده کنید، این بدان معناست که شما میتوانید از منبع ضعیفی از UV استفاده کنید و یا اصلا از لامپهای UV استفاده نکنید.

مضرات : نگهداری از یک حیوان خانگی شب فعال مضرات خودش را نیز به دنبال دارد، مخصوصا زمانی که بحث جور شدن حیوان با برنامه ی روزانه ی صاحبش مطرح میشود.با توجه به این مطلب که بیشترین دوره ی فعالیت این جانداران درست بر خلاف صاحبانشان است، زمان فعالیت آنها دقیقا با دوره ی استراحت شبانگاهی صاحبانشان تداخل پیدا میکند.


2 - اژدهای ریشدار (Pogona vitticeps)
اژدها های ریشدار را با توجه به اندازه ی بزرگترین مارمولک ها، میتوان جزو خزندگان کوچک دانست.با طولی در حدود 50-60 سانتیمتر، اژدهای ریشدار نیازمند جاگیر شدن در محفظه ای به ابعاد حدودا
90x50x50 هستند. این حیوان خزنده ای نسبتا راحت از جهت موجود بودن در پت شاپ ها محسوب میشود.
اژدهاهای ریشدار خزندگانی اجتماعی و برون گرا هستند و برای مشاهده کردن حیوانات خانگی خوبی به نظر میرسند.این حیوان یکی از بهترین روابط را میتواند با صاحبش در نوع خودش برقرار کند.آنها همچنین از در دست گرفته شدن ناراحت نمیشوند و آنرا تحمل میکنند، خصوصا زمانی که شما این مطلب را که آنها خونسرد هستند را هم در نظر بگیرید.آنها در محفظه ی خود موجودات فعالی هستند.
با توجه به همه چیز خوار بودن آنها، اژدهاهای ریشدار هم از حشرات و هم از سبزیجات تغذیه میکنند.این بدان معناست که رژیم غذایی آنها نیاز به مراقبت های خاصی از جانب صاحبان تازه کار دارد.میزان نسبت سبزیجات و حشرات در طی دوران زندگی این جانور تغییر میکند.پیشنهاد میشود که برنامه غذایی مشخصی برای حیوانتان تنظیم کنید

3 - اسکینک زبان آبی (Tiliqua scincoides)
گونه های متعددی از اسکینک های زبان آبی وجود دارند، که معروف ترین آنها گونه ی
Tiliqua scincoidesاست.نگهداری این جانور به عنوان حیوان خانگی همان امکاناتی را تقاضا میکند که اژدها های ریشدار میکنند : هر دوی آنها موجوداتی روزگرد هستند که به لامپ هایی با طیف نوری کامل احتیاج دارند.از آنجایی که اسکینک زبان آبی هم میتواند تا 60 سانتیمتر رشد داشته باشد، تقریبا هیچ تفاوتی در اندازه ی آنها وجود ندارد.این بدان معناست که محفظه ی آنها هم باید شرایط تقریبا یکسانی داشته باشد.هر دوی این خزندگان همه چیزخوارند، خوی آرامی دارند و با در دست گرفته شدن مشکلی ندارند.اسکینک زبان آبی باید با سبزیجات، میوجات، کرم ها و حشرات تغذیه شود، هر چند که میزان نسبت آنها با اژدها های ریشدار متفاوت است.
فراموش نشود که، اسکینک زبان آبی نه تنها با اژدها های ریشدار بلکه با تمام خزندگان از آن گروه متفاوت است.زبان آبی ها کم سر و صدا تر از اژدهای های ریشدار هستند ولی خوی آرامتری ندارند، و در دوران کودکی سبزیجات را بهتر قبول میکنند که نسبت به ریشدار ها آنها را موجودات راحتتری برای تغذیه میکند.
مطلبی که در مورد همه ی خزندگان موجود در پت شاپ ها قابل توجه و بررسی است، وضیعت قیمت آنها در فروشگاه هاست، اسکینک های زبان آبی نسبتا از سایر گونه های یاد برده شده گران تر هستند.

فوائد :از اسکینک های زبان آبی، میتوان طول عمر بیشتری توقع داشت.چیزی حدود 18 تا 20 سال.این بدان معناست که آن سرمایه گذاری اولیه بالاخره روزی نتیجه خواهد داد.آنها موجودات مقاوم تری به نسبت سایر خزندگان هستند، مخصوصا در سالهای اولیه زندگیشان.یکی از دلایل سرسختی آنها مربوط به نحوه ی متولد شدن آنهاست : به جای متولد شدن در یک تخم، با بدنی کاملا شکل گرفته متولد میشوند.

مضرات : تعداد دفعات دفع در این حیوانات نسبتا بیشتر از سایرین، مثلا اژدهای ریشدار است، و به مراقبت ها و نظافت بیشتری در تراریومشان نیاز دارند.برخی حرفه ای میگویند که محفظه های خارج از خانه ای به علت بزرگتر بودن و قابلیت تهویه ی بیشتر برای این گونه مناسبترند.


4 - ایگوانا ی سبز (Iguana iguana)
نژاد های متعددی از ایگواناها وجود دارند، که در طول بدن، رنگ و زوایای دیگری متفاوت هستند.ایگوانا ی سبز احتمالا محبوب ترین و راحت ترین گونه برای پیدا کردن در پت شاپ هاست.
ایگوانا ها در اصل خزندگان عظیم الجثه ای هستند، که طول بدنشان میتواند تا 2 متر رشد کند.ایگوانا ها از سایر خزندگانی که در این لیست نامبرده شدند، به جهت نگهداری در داخل خانه با توجه به اینکه در زمان رشد به محفظه ای با ابعاد حداقل
3x**2 هستند، سخت تر هستند.
ایگوانا ها حیواناتی درختی با ناخن های بلندند که با توجه به سایزشان مناسب به نظر میرسند و گاهی اوقات زخم های نابه هنجاری روی پوست صاحبانشان زمانی که ناراحت باشند به جای میگذارند.با این حال، آنها به نسبت خزندگانی هستند که با در دست گرفته شدن مشکلی ندارند و با آن خوب تا میکنند.حتی برخی صاحبان ادعا میکنند که به حیوانشان آموزش دادند که در مکان خاصی اعمال دفعیشان را انجام دهند.
ایگوانا ها موجوداتی گیاهخوارند که کاملا روی سبزیجات تغذیه میکنند.این نوع رژیم غذایی عملی تر است، با توجه به اینکه شما مجبور نیستید خودتان غذای زنده پرورش دهید و یا از فروشگاهها جیرجیرک و حشرات سفارش دهید، مخصوصا در زمان هایی که حشرات کمیاب و یا نایاب هستند.

فوائد : ایگواناهای سبز جزو ارزانترین خزندگان و راحت ترین آنها از جهت پیدا کردن در پت شاپ ها محسوب میشوند.تصادفا، اطلاعات بیشتری از آنها منتشر شده و دامپزشکان اطلاعات بیشتری از آنها نسبت به سایر خزندگان دارند.

مضرات : سایز یک ایگوانای بالغ ممکن است که با قسمت بزرگی از خانه ها هم جور نباشد، و قاعدتا برای نگهداری در داخل خانه نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند.تمام خانه ها توانایی جا دادن یک محفظه ی سه متر در دو متر را در گوشه ی خود ندارند.

5 - انول کارولینا (Anolis carolinensis)
از آنجایی که انول کارولینا به طولی در حدود 15 تا 18 سانتیمتر میرسد، کوچکترین مارمولک در این لیست است.هر چند که به محفظه ای بزرگتر از آنچه شما ممکن است در ابتدا مد نظرتان باشد نیازمند است.این خزندگان باید به صورت گروهی نگهداری شوند، معمولا به صورت 1 نر و چند ماده، و این بدان معناست که شما به محفظه ای با طول حدودی
50x40x35 برای 4 عدد انول نیاز دارید.
انول کارولینا خزنده ای با خویی آرام است، ولی نسبتا در برخورد با انسان ها خجالتی هستند و معمولا دوست ندارند در دست گرفته شوند.آنها حیوانات خانگی خوبی برای مشاهده کردن هستند در صورتی که براحتی در تراریومشان جاگیر شده و زندگی کنند.در اصل آنها در تراریومشان برون گرایی بیشتری دارند.
انول کارولینا از حشرات و گاهی اوقات کرم ها تغذیه میکند.وقتی صحبت از تغذیه میشود، انول های کارولینا جزو خزندگان کم خرج و کم نیاز دسته بندی میشوند.آنها از مقدار بسیار کمی غذا در مقایسه با سایر مارمولک ها از جمله گکو پلنگی و اژدهای ریشدار تغذیه میکنند.آنها با تغذیه از دو عدد جیرجیرک در هر روز احساس رضایت میکنند.
پیدا کردن یک انول کارولینا در پت شاپ ها نباید خیلی سخت باشد.از طرفی دیگر، مطلبی که ممکن است مشکل باشد پیدا کردن تعدادی از آنها برای یک تراریوم است.به هرحال، آنها حیواناتی هستند که براحتی در اسارت تولید مثل میکنند و پیدا کردن یک پرورش دهند نباید برای شما کار سختی باشد.

فوائد :به غیر از مطالبی که درباره ی کم نیاز بودن آنها در مبحث تغذیه گفته شد، انول های کارولینا نیاز به نوردهی خاصی به جز لامپهای UVA و UVB ندارند.

مضرات : از آنجا که آنها خزندگانی هستند که بیشتر باید برای مقاصد مشاهده کردن نگهداری شوند، روابطشان با صاحبانشان خیلی کوتاه است.برچسب ها: بزرگترین خرچنگ دنیا، خرچنگ بزرگ، خرچنگ، غول پیکرتین خرچنگ جهان، بزرگترین خرچنگ، بزرگترین خرچنگ جهان، عکس بزرگترین خرچنگ، عکس خرچنگ، عکس خرچنگ بزرگ، عکس غول پیکرترین خرچنگ، عکس بزرگ خرچنگ،
نوشته شده در تاریخ جمعه 21 مرداد 1390 توسط payam khatabakhsh