موجودات زنده

اسرار ژنتیکی پلاتیپوس(عجیب ترین پستاندار دنیا باز شد)

تیمی چند ده نفره از دانشمندان آمریکایی، انگلیسی و استرالیایی موفق شدند کدهای ژنتیکی «پلاتیپوس» را که با منقاری اردکی یکی از عجیب ترین موجودات زمین به شمار می‌رود را رمزگشایی کنند. 
  این حیوان متعلق به یکی از شاخه های اولیه خانواده پستانداران است و مانند آنها پوشیده از پر است و شیر می دهد، با این حال مثل خزندگان تخم می گذارد

 


  


بقیه در ادامه مطلب(نظر یادتون نره)

تیمی چند ده نفره از دانشمندان آمریکایی، انگلیسی و استرالیایی موفق شدند کدهای ژنتیکی «پلاتیپوس» را که با منقاری اردکی یکی از عجیب ترین موجودات زمین به شمار می‌رود را رمزگشایی کنند. 
  این حیوان متعلق به یکی از شاخه های اولیه خانواده پستانداران است و مانند آنها پوشیده از پر است و شیر می دهد، با این حال مثل خزندگان تخم می گذارد.

محققان می گویند این ترکیب منحصر به فرد مشخصات ناهمگون در دی ان ای پلاتیپوس قابل مشاهده است.
سلسله ژنوم (نقشه ژنتیکی) این حیوان که در نشریه علمی "نیچر" چاپ شده سرنخ هایی در مورد چگونگی تکامل انسان و سایر پستانداران به دست می دهد.


پلاتیپوس (Ornithorhynchus anatinus) تازه ترین عضو گروه پستاندارانی است که کد ژنتیکی آنها رمزگشایی می شود. قبل از این کد ژنتیکی موش، گوسفند، اسب و سگ شکسته شده بود.


دکتر کریس پانتینگ از واحد ژنتیک کاربردی آم آر سی در دانشگاه آکسفورد در بریتانیا یکی از بیش از ۱۰۰ پژوهشگری از آمریکا، بریتانیا و استرالیا است که در این مطالعه شرکت کردند.


وی گفت: پلاتیپوس به دلیل مشخصه‌های غیرعادی اش برای این کار انتخاب شد.


پلاتیپوس آنقدر عجیب است که در قرن نوزدهم وقتی از استرالیا برای محققان اروپایی فرستاده شد، تقلبی فرض شد.

 


دکتر پانتینگ به بی بی سی گفت: «این حیوان ظاهری خیلی عجیب دارد، چرا که ترکیبی از منقار اردک، چشمان موش کور، با تخم هایی مانند تخم مارمولک و دم سگ آبی است.»


دکتر پانتینگ گفت که سلسله ژنوم این حیوان به دانشمندان امکان می دهد با بازگرداندن ساعت به عقب به این مساله پی ببرند که پستانداران اولیه چه شکلی بوده اند.


وی گفت: «دیدن ملغمه مشخصاتی که پلاتیپوس به نمایش می گذارد خارق العاده است؛ دیدن بازتاب این مشخصه ها در دی ان ای، در ژن های این موجود، که در ۲۰۰ سال گذشته از زمان کشف برای دانشمندان و عموم یک معما بوده است.»


به گزارش بی بی سی، دی ان ای مزبور از یک پلاتیپوس ماده که در استرالیا به دام افتاد و «گِلِنی» نامگذاری شد، گرفته شد و سلسله به دست آمده سپس با رشته های دی ان ای حدود ۱۰۰ پلاتیپوس دیگر در حیات وحش مقایسه شد.


دکتر مارک باتزر از دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در شهر «بتان روژ» که در این مطالعه شرکت داشته است گفت که داده ها به تلاش های حفاظتی کمک خواهد کرد چرا که به دانشمندان اجازه می دهد درباره اندازه جمعیت، ساختار و عادات جفتگیری این حیوان تحقیق کنند.


وی گفت: «در مورد پلاتیپوس، ما چیزهای زیادی درباره یک ارگانیسم منحصر به فرد که در زمینه موقعیت آن از نظر خطر انقراض و بیولوژی محافظتی اهمیت دارد یافتیم.»

 


وی افزود: «یک شگفتی بزرگ ماهیت مرکب ژنتیکی آن با مشخصه های پرندگان، خزندگان و پستانداران بود.»


پلاتیپوس در ایالات غربی استرالیا به وفور یافت می شود. این موجود که در اطراف نهرها و رودها زیست می‌کند دارای چشمانی تیزبین است اما آن را فقط وقتی در خشکی یا روی آب است باز می کند.


این موجود در زیر آب به حس لامسه یا حس ویژه‌ای که به کمک آن پالس های ضعیف الکتریکی ساطع شده از صید را ردیابی می کند اتکا دارد
برچسب ها: پلاتی پوس، عجیب ترین پستاندار دنیا، پستاندار عجیب، عکس پستاندار شگفت انگیز، پستاندار پلاتی پوس، عجیب ترین پستاندار جهان، عجیب ترین پستاندار، عجیب ترین جاندار، عکس پلاتی پوس، عکس پستاندار عجیب، عکس پستاندار پلاتی پوس، عکس عجیب از پلاتی پوس،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 مرداد 1390 توسط payam khatabakhsh